לטייל בפרובנס בתחבורה ציבורית

זיוה רענן

זיוה רענן

זיוה משלבת את שתי האהבות שלה, מילים וטיולים והיא עושה זאת בצורה מופלאה בבלוג המאוד פופולרי שלה "שמתי לב".

הפעם אני מארחת את זיוה רענן בעלת הבלוג המעולה שמתי לב בכתבה שתעשה סדר למי שמגיע לפרובנס ולא רוצה לשכור רכב, אלא להתנייד בתחבורה הציבורית.
אז קבלו את ההמלצות החמות שלה לטיול בפרובנס.

צהרי יום קיץ בפרובנס

הציקדות הן פס הקול של פרובנס בקיץ ובפרובנס מחכים לצליל שלהן ויודעים להעריך אותן. בביקור בסאן רמי דה פרובנס בצהרי היום של חודש אוגוסט ניבטו אלי מחלונות הראווה ציקדות (Cigales בצרפתית) לקישוט הבית בכל הצבעים. הרחוב כולו המה. תכולת החנויות זלגה אל הרחוב שהיה מלא בצבע ובקולות של עוברים ושבים. ילד קטן עמד מתחת למזרקת נוסטרדמוס וצהל למגע המים הקרירים. מה'כפת לו בכלל מנוסטרדמוס, בן העיר, שריפא חולים ממחלת הדבר במאה ה-16. אנחנו במילניום השלישי וסט רמי היא קפסולה פרובנסלית מרוכזת מלאה שמחת חיים ותריסי עץ תכלכלים.


סאן רמי ואזור האלפיליז

בכל ימות השנה פועל קו אוטובוס בין אביניון לעיירה הקטנה סט רמי. בחודשי הקיץ, מאמצע מאי ועד אוקטובר, האוטובוס הזה שמספרו 57 ממשיך שש פעמים ביום אל כמה יעדים נוספים. התחנה הבאה אחרי סט רמי היא אתר העתיקות הרומי גלנום (Glanum). מהתחנה הזאת ניתן ללכת מרחק קצרצר גם אל המנזר שבו אושפז בעבר ון-גוך בימיו הקשים. לאחר מכן האוטובוס ממשיך אל הכפר המפורסם לה בו דה פרובנס (Les Baux de Provence) שבתיו יושבים בין סלעי גיר המזדקרים בחדות מהקרקע. הסלעים המשונים האלה שאופייניים לכל האזור נתנו השראה לשמו – אלפיליז (Alpillies), שפירוש אלפים קטנים. בראש הכפר יש מבצר ולרגליו מחצבות שבהן מתקיים מופע אורקולי על אמן או על תקופה. בכל שנה מתחלף המופע. האוטובוס ממשיך אל הכפר פרדו (Paradou), שבו ניתן לראות את אוסף הסנטונים הגדול ביותר בפרובנס. הסנטונים הם מיניאטורות של דמויות פרובנסליות וסצנות מהחיים בפרובנס. זוהי מסורת מקומית ששורשיה במיצבים המדמים את סצנת הלידה של ישו הנפוצה לקראת הכריסמס. האוטובוס מסיים את דרכו בארל.

המנזר בו שהה וון גוך ליד סנט רמי

פרובנס באוטובוס וברכבת

למה אני מספרת על כל זה? כי זוהי דוגמה כיצד אפשר לצאת מהערים גם כשמטיילים ללא רכב. בין אם אתם מטיילים בפרובנס ברכב שכור ובין אם בתחבורה ציבורית תוכלו לצאת מהערים הגדולות ולחוות גם את העיירות והכפרים שהם הלב והתמצית של אורח החיים הפרובנסלי. מי שאוהב גם יעדים שמחוץ למסלול השחוק יכול להגיע גם אליהם. למשל, לעיירה אפט (Apt) אמנם אין מוניטין כיעד תיירות בפני עצמו, אולם המרכז ההיסטורי שלה חביב מאוד ובעל אופי פרובנסלי לכל דבר. העיירה הזאת היא הבסיס לתחבורה באזור הלוברון ובהר ונטו. שהות קצרה באפט תאפשר לכם לבקר בכפרים מפורסמים כרוסיון (Roussillon) וגורד (Gordes) או באיל סור לה סורג (L'Isle-sur-la-Sorgue) וגם בכפרים פחות ידועים כגון Lacoste, Menerbe, Oppede ועוד.

בטיולים שלי בפרובנס יצא לי לבקר בכפרים בקטע של הר הלוברון שנקרא Le Grand Luberon, ואני יכולה לומר שלכל כפר הייחוד שלו. כולם יפים, כולל אלה שבקושי מישהו שמע עליהם. לפעמים הרבה יותר מתגמל לבקר בכפר שהתיירות בו אינה המונית מאשר בכפר מפורסם. אם תתזמנו את השהות באפט ליום שבת תיהנו משוק נהדר המתפרס על כל הרחובות של המרכז ההיסטורי. זהו  אחד השווקים המפורסמים בפרובנס.

מרכז נוסף מתאים לצורך שהות קצרה במרחב הכפרי הוא העיירה איל סור לה סורג. יש לה חיבור תחבורתי עם אביניון ועם אקס אן פרובנס וגם עם פונטיין דה ווקלוז' (Fontaine-de-Vaucluse) ופונטיין אוף פרנה (Fountains of Pernes) – הכפר עם 40 המזרקות.

מבנה טיול מוצלח בעיני למטיילים בתחבורה ציבורית הוא שהות בת כמה ימים (רצוי שבוע) באחת הערים הידועות ותוספת קטנה יותר של ימים בעיירה שהיא צומת תחבורה כמו אפט או איל סור לה סורג.  אין דרך טיול אחת שהיא טובה מהשנייה. העיקר שאפשר לצאת, לראות, לחוות ולטייל.

לכל עיר היתרונות שלה

היות שהפוסט הזה כבר מתארך אזכיר את הערים המרכזיות רק בקצרה. לכל אחת מהן ישנם היתרונות שלה כבסיס לשהות ממושכת.

מרסיי

אפשר להגיע ממנה בקלות אל יתר הערים בפרובנס אבל הייחוד שלה, פרט לעניין שהיא עצמה מספקת, הוא שניתן להגיע ממנה בקלות על עיירות החוף בשני הכיוונים, מזרח ומערב, ובכיוון מזרח ניתן להגיע אפילו עד הריביירה.

אקס אן פרובנס

יתרונותיה של אקס מבחינת תחבורה הם הקרבה למרסיי, הקרבה היחסית לאביניון וקווי האוטובוס לכמה יעדים פחות מוכרים כמו סט מקסימין לה סט בום (Saint-Maximin-la-Sainte-Baume), סיסטרון (Sisteron), דינייה (Digne-les-Bains) שיושבת באלפים הגבוהים של פרובנס ועוד. יש קו אוטובוס היוצא מאקס אל אפט שבבקעת הלוברון. ניתן לנצל אותו כדי לבקר בעיירת הלוברון היפה לורמרין או בעיירה בוניה שיש ממנה תצפית נפלאה על בקעת הלוברון.

 

אביניון

אביניון היא מרכז מצוין לטיול בתחבורה ציבורית והשהות בה היא לדעתי אולי המשתלמת ביותר. ניתן לצאת מממנה אל: ארל, נים, מונפלייה, אורנז', קרפנטרה, אקס אן פרובנס ומרסיי, וכפי שכבר סיפרתי גם לסט רמי ולכפר לה בו. גם העיירה איל סור לה סורג נגישה מאוד להגעה מאביניון. טיול נוסף שאפשר לעשות מאביניון הוא אל האקוודוקט הרומי המרשים פונט דו גארד, ובאותו קו אוטובוס להמשיך גם אל העיירה היפה אוזס (Uzes). מאביניון ניתן לצאת אפילו אל קניון ארדש באוטובוס הנוסע ל-Vallon do Pont dArc, לבקר בשוק היפה של העיירה ולשוט בקייק מתחת לקשת האבן הטבעית שמעל לקניון.

ואם עדיין צריך לשכנע, הנה רשימה של שווקים פרובנסליים מוצלחים במרחב של אביניון:

Carpentras – יום שישי

Uzes – ימי רביעי ושבת

St Remy – יום רביעי

Vallon Pont d'Arc – יום חמישי

L'Isle sur la Sorgue – יום ראשון

לסיום – הדבר הכי חשוב: ללמוד לשחרר ולהיעזר בהדרכה מקומית

הטיול בתחבורה ציבורית מאלץ להיות כל הזמן בתודעה ללוחות הזמנים של קווי התחבורה, וככל שאני אוהבת את דרך הטיול הזאת אני נאלצת להודות שיש בזה משהו מגביל. אחד הדברים החשובים הוא לשחרר ואם יש באזור מדריך טוב שניתן להיעזר בו, זה מאוד תורם. מדריך יכול לקחת אתכם ליום טיול במקומות שקשה להגיע אליהם, לאפשר יום של אתנחתא בתנאים יותר נוחים ולהוסיף הרבה ידע, סיפורים ופיקנטריה שרק מדריכים ואנשי המקום יודעים. איזה כיף שנורית גרה בפרובנס וניתן להיעזר בה.

אם אתם מגיעים לניס, למרסיי או לליון ורוצים שאעזור לכם לתפור את הטיול המדויק לכם, עם כל לוחות הזמנים, האפשרויות והאלטרנטיבות- אתם מוזמנים לפנות אלי. בתכנון מושכל אפשר להגשים הרבה משאלות. אפילו אל קניון ורדון ניתן להגיע. זה לא קל אבל יש פתרונות גם לזה.

מחכה לכם,

https://bit.ly/304c8Vl

ארמון האפיפיורים

מי אני

שמי זיוה רענן ואני עוסקת בתכנון טיולים בהתאמה אישית וביעוץ למטיילים בכמה יעדים ברחבי אירופה. אני כותבת בלוג כבר כמה שנים ולאחר שהבלוג שלי צבר ותק והכרה חיפשתי אתגר חדש ובחרתי לעסוק בהנגשת המידע למטיילים המעדיפים לטייל לא רכב. לדרך הטיול הזאת יש יתרון אקולוגי ברור ולדעתי גם פוטנציאל לחוויה המחוברת יותר למקום. זו דרך טיול שמאפשרת התנתקות מול הנוף הרץ בחלון וניקוי הראש ממחשבות. אבל כדי למצות את הטיול חשוב להכיר את האפשרויות ולא פחות מזה – את המגבלות.

אני לומדת לעומק את המידע על קווי התחבורה השונים ומעבירה אותו הלאה. אני מחפשת את המיקומים של בסיסי התחבורה הנוחים, אלה שגם כיף לשהות בהם כמטיילים וגם מהווים צומת תחבורה מוצלח ליעדים נוספים. אחרי שאני מסיימת לפענח את המידע הזה אני עוברת להיכרות עם כרטיסי התחבורה השונים, האפליקציות וכל המידע שעשוי לסייע למטיילים בתחבורה המקומית. אני שמחה להתארח בבית הנפלא הזה של נורית גאון ולספר קצת על האפשרויות בפרובנס. על התחבורה הציבורית בריביירה כתבתי בעבר בבלוג שלי ואתם מוזמנים לקרוא.

https://bit.ly/2T3xgcK

זה המקום להגיב

צרו איתנו קשר שנוכל להתאים לכם את הסיור שיעשה לכם WOW
המלצה על סיור בעברית בפרובנס קרוז

לקוחות מספרים

עוד מלא טיפים והמלצות שוות